Mahut şi Isner, în a treia zi a aceleiaşi partide de tenis. Transmit în direct pînă cineva moare. Scor 62-63 în setul decisiv, după aproape 11 ore de joc (cel mai lung meci de tenis din istorie durase, înainte, 6 ore jumate). Un set normal durează pînă la 6. În decisiv trebuie să se distanţeze la două game-uri unul din ei. Serveşte Mahut şi comentează, evident, CTP-ul.

ora 18:10 – CTP: „Gîndindu-mă pe termen lung, cel care riscă mereu este Isner, care joacă mai slab de pe fundul terenului.” Se joacă cel mai lung meci de tenis din istorie şi CTP-ul se gîndeşte pe termen lung. 63-63, serveşte Isner.

ora 18:12 – Isner face al 105-lea as al lui din acest meci şi cîştigă game-ul. Are 64-63 şi serveşte Mahut.

ora 18:15 – Mahut cîştigă game-ul la 15. Egal 64.

18:19 – Isner îşi face şi el serviciul. De altfel, în tot meciul s-au făcut doar două break-uri. 65-64.

18:22 – 65-65. O bătrînă din rîndul doi cască. Mă întreb dacă era la fel de bătrînă şi cînd a început meciul. Ea se întreabă dacă mai trăieşte să-şi vadă meciul terminat.

18:24 – 66-65. Iarba verde a englezilor se îngălbeneşte văzînd cu ochii. Vine toamna.

18:28 – 66 – 66. Numai un american şi-un francez puteau să joace atît fără să cedeze. Ai dracu’, orgolioşi oameni!

18:30 – 67-66. Ăştia cînd or strica afişajul electronic, ca Nadia?

18:34 – 67-67 . Sper că arbitrii de linie sînt plătiţi în plus pentru overtime.

18:36 – 68-67. Arbitrul de scaun se distrează spunînd scorul (format mereu din aceleaşi numere, repetate de sute de ori) cu diferite accente şi voci.

2-1 Slovacia Italia, bag pula-n el de tenis. Revin la sfîrşitul fotbalului.

18:57 – ce penibili italienii! Dar nici cu pariurile mele nu mi-e ruşine. S-a terminat tenisul?

Da, băăăăi! S-a terminat 70-68 în decisiv, pentru Isner. Se vede că CTP-ul se pricepe şi la tenis.